TISZTELET A NAGY LENGYEL NEMZETNEK
EuCETKivonat: TISZTELET A NAGY LENGYEL NEMZETNEKTISZTELET A NAGY LENGYEL NEMZETNEK
November 11-e különleges nap minden lengyel életében az anyaországban és szerte a világban. Ma ünneplik a visszaszerzett függetlenségüket, az elnyomás feletti győzelmüket, azt, hogy 1918-ban ezen a napon 123 év után Lengyelország újra szuverén állammá vált.
A magyarok és a lengyelek sorsa összefonódott az évszázadokon át, a két nemzet történelme számos ponton eggyé vált. Stanisław Worcell, aki Kossuth elválaszthatatlan társa volt a londoni emigrációban erről így írt: “Magyarország és Lengyelország két örökéletű tölgy, melyek külön törzset növesztettek, de gyökereik a föld alatt messze futnak, összekapcsolódtak és láthatatlanul egybefonódtak”.
“Mindazok, akik hisznek Istenben, mint az igazság, az igazságosság, a jó és a szépség forrásában” – ahogy fogalmaz Lengyelország alkotmánya – fontosnak tartják a XXI. században is azokat az értékeket, amelyek átvezették a nagy nemzeteket az elmúlt évszázadok gyötrő nehézségein és embert próbáló kihívásain. Ezek az értékek, az önazonossághoz, a saját identitáshoz való ragaszkodás és a függetlenség feltétlen tisztelete olyan szívbéli érzelmek, amelyekből sem lengyel barátaink sem mi, magyarok nem vagyunk hajlandóak engedni.
Ezen a jeles napon tisztelettel adózunk a nagy lengyel nemzetnek, szeretettel gondolunk barátainkra akikkel egy évtized óta vállt vállnak vetve küzdünk és biztosítjuk őket feltétlen lojalitásunkról, bármilyen nehézséggel is szembesülünk az elkövetkező évtizedekben.
Csizmadia László CÖF-CÖKA elnök
Ifj. Lomnici Zoltán CÖF-CÖKA szóvivő
Hasonló publikációk

Európai fegyverszállítások Ukrajnába: hadiüzletek életben tartása a kiskapus embargótól a háborús „békealapig”
A Krím-félsziget orosz annektálása és a szeparatista köztársaságok 2014-es donbászi kikiáltása után az Európai Unió fegyverembargót – a gyakorlatban nem teljes körű tilalmat – fogadott el Oroszországgal szemben, amellyel betiltotta a fegyverek, a lőszerek, katonai járművek és felszerelések, valamint félkatonai felszerelések és az ezekhez tartozó alkatrészek közvetlen vagy közvetett értékesítését, szállítását, átadását vagy exportját Oroszországba. A Tanács 2014. júliusi (2014/512/KKBP) határozata úgy biztosított kiskaput, hogy a tilalom nem érinti a nem katonai felhasználásra és/vagy nem katonai végfelhasználásra szánt kettős felhasználású, többek között a repüléstechnikában és az űriparban alkalmazott termékek és technológiák kivitelét, továbbá a tilalom nem érinti a 2014. augusztus 1. előtt kötött szerződések, illetve megállapodások végrehajtását.

Uniós szabályok: valóban nagyobb adózási átláthatóságot kényszerítenek a multinacionális vállalatokra?
Májusban a Bundestag – egy európai uniós irányelvet végrehajtva – törvényt fogadott el arról, hogy a Németországban tevékenykedő nagyvállalatoknak a jövőben részletesen közzé kelljen tenniük adóikat és nyereségüket. Ez konkrétan azokra a nagycégekre vonatkozik, amelyeknek az éves konszolidált összforgalma meghaladja a 750 millió eurót, és egy jelentést kell majd benyújtaniuk, amely pontosan részletezi a nyereségüket és az EU-tagországokban ezek után fizetett adókat.
Csehszlovákiától a 36 tagú Unióig: milyen elvek szellemében építené tovább az EU-t Németország?
A német kormányfő szerint, ha Európa államai nem fognak össze és nem cselekednek együtt, akkor a kontinens marginálissá válik, és nem tud majd beleszólni a világ jövőjébe. Scholz a tagállamokhoz fordulva azt kérte, hogy koordinálják jobban a fegyverkezési projektjeiket, és lényegében egy olyan geopolitikai unió mellett szállt síkra a beszédében, amely felveheti a versenyt Oroszországgal és Kínával, továbbá megerősítette, hogy az EU-hoz közeledő nyugat-balkáni államoknak, továbbá Ukrajnának, Moldovának és később Georgiának is a közösség részévé kell válnia. Scholz „igazán kínosnak” nevezte, hogy a hat fontos nyugat-balkáni ország integrációja alig haladt előre az elmúlt két évtized alatt.