Kedvező magyar együttműködés az USA-val
Magyar HírlapKivonat: Konrad Wysocki cikke a Gazeta PolskábanKonrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie
Kedvező magyar együttműködés az USA-val
Donald Trump elnökségének utolsó évei alatt számos stratégiai téren is szorosabbá vált a Washington és Budapest közötti együttműködés. A magyarok, a régió egyéb országainak mintájára amerikai fegyverek, többek között légvédelmi rakétarendszer beszerzéséről döntött. A két ország kölcsönös politikai kapcsolatai is a korábbinál jóval kedvezőbben alakultak.
A budapesti kormány többször is kifejtette, hogy Donald Trump az Amerikai Egyesült Államok elnökeként a magyar nemzet nagy barátja lett. Ezért nincs is semmi különös abban, hogy a novemberi amerikai elnökválasztás előtt Orbán Viktor hivatalosan is támogatásáról biztosította Trumpot. „Jól ismerjük az amerikai demokrata kormányok morális imperializmusra épülő külpolitikáját. Nem ízlett, nem kérünk repetát” – jelentette ki a magyar kormányfő, világosan kifejezve, kit látna szívesen a következő években a Fehér Házban.
Minden valószínűség szerint majd a helyi Legfelsőbb Bíróság fogja eldönteni, ki nyerte meg az elnöki versenyt az Egyesült Államokban, azonban azt már most kijelenthetjük, hogy épp Trump volt az, aki minden korábbinál magasabb szintre emelte a diplomáciai kapcsolatokat Budapesttel. Ezt nemcsak a szavak és politikai gesztusok bizonyítják (pl. először tíz év után tett látogatást magyar politikus a Fehér Házban – Donald Trump tavaly májusban látta vendégül Orbán Viktort), hanem a gazdasági, kereskedelmi és védelmi szektorra kiható konkrét döntések is. A magyar miniszterelnök egy interjúban elmondta, hogy az utóbbi években, azaz Donald Trump hivatalának idején a kölcsönös kereskedelmi forgalom körülbelül 20 százalékkal növekedett. Orbán Viktor emlékeztetett, hogy több mint 1,5 ezer, nagyrészt a világ élvonalába tartozó amerikai vállalat működik Magyarországon. Szintén a baráti kapcsolatokat bizonyította a távozó budapesti amerikai nagykövet, David Cornstein ünnepélyes búcsúztatója. Október végén Áder János köztársasági elnök a Magyar Érdemrend Középkeresztje a csillaggal kitüntetést adományozta az amerikai diplomatának. Orbán Viktor miniszterelnök az ünnepély során kijelentette, hogy Trump megválasztásával és Cornstein diplomáciai szolgálatának kezdetével szorosabbá váltak a kapcsolatok a két ország között.
Budapest katonai szempontból is szorosabbra fűzte az együttműködést az Egyesült Államokkal. Ez év augusztusában mindkét ország arról tájékoztatott, hogy megállapodás született arról, hogy Magyarország a norvég-amerikai NASAMS 2 légvédelmi rakétarendszert fogja megvásárolni. Az erről szóló szerződést november 30-án írták alá, értékét 410 millió euróra becsülik. Magyarország 2023-ra modern hadi technológiával fog rendelkezni, mely a magyar hadsereg által eddig használt korábbi szovjet megoldások helyébe lép a légvédelem terén. A védelmi megállapodás keretein belül Magyarország tervezi az AIM-120 AMRAAM rakéták beszerzését is. Az amerikaiak engedélyezték 240 darab rakéta értékesítését, ebből 60 példány nagyobb hajtóművel és továbbfejlesztett vezérlőrendszerrel lesz ellátva. Az új hadieszközök a logisztikai komponensekkel és rádiólokátor állomásokkal a győri MH 12. Légvédelmi Rakétaezredhez kerülnek. A budapesti kormány kiemelte, hogy jelenleg ez a világon gyártott legjobb légvédelmi rendszer, melynek köszönhetően jelentősen javulni fog az ország biztonsága. Ezen felül, a tervek szerint Magyarország 2023-ig el akarja érni a NATO és az Amerikai Egyesült Államok által javasolt hazai össztermék (GDP) legalább 2 százalékában meghatározott védelmi költségvetési minimum teljesítését.
Hasonló publikációk
V. EuCET konferencia 2024. október 25.
Immáron 5. alkalommal rendezi meg a CÖF-CÖKA az Európai uniós Civil Együttműködési Tanács konferenciáját.