Tomasz Terlikowski

Inkulturáció a posztkeresztény világban

Magyar HírlapKivonat: Tomasz Terlikowski cikke a Gazeta Polskában

Tomasz Terlikowski

Inkulturáció a posztkeresztény világban

A laicizálódás ténnyé vált. A világjárvány és a vele járó korlátozások pedig „legalább tíz évvel” felgyorsították ezt a folyamatot. Ezt a véleményt fogalmazta meg a „L’Osservatore Romano” napilapnak adott interjúban Jean-Claude Hollerich bíboros, az Európai Unió Püspöki Konferenciái Bizottságának (COMECE) elnöke.

Nehéz lenne vitába szállni ezzel az érvvel, ugyanezt figyelhetjük meg ugyanis Lengyelországban is. Legfeljebb az a vélemény elgondolkodtató, hogy maga a bíboros nem aggódik különösebben a folyamatok felgyorsulása miatt, mert az amúgy is bekövetkezett volna, a csökkenő hívek számáról pedig azt mondta, hogy akik távoztak, „csak kulturális katolikusok” voltak. Természetesen nehéz lenne nem egyetérteni a megállapítás lényegével. Az az ember, aki találkozott életében Istennel és – botlásai ellenére – igyekszik mellette maradni, nem fogja otthagyni az egyházat, de engem ez a jelenség akkor is aggaszt. Miért? Mert a kulturális katolikusok szintén meríthettek az egyház bölcsességéből, és könnyebb volt számukra a Jézussal való találkozáshoz vezető út, hogy mint a kulturális agnosztikusok számára. Attól függetlenül, hogyan értékeljük ezt a jelenséget, nem kerülhetjük el a kérdést, hogy mit kezdjünk mindezzel. Milyen keresztény választ adhatnánk rá? Posztkeresztény időkben élünk, egy olyan időszakban, amelynek nem csak kitartó evangelizációra van szüksége, hanem annak új formáit kellene folyamatosan kutatnia, új módon kellene megközelítenie az embereket, akik nyelve, gondolkodása nagyban különbözik az egyház által használt nyelvtől. Jelenleg az inkulturáció a legnagyobb kihívásunk, ami nem könnyű, mivel a posztmodern világ és a kereszténység antropológiája valamint metafizikája nagyban különböznek egymástól. A hitükben meggyőzöttek megerősítése, annak az üzenetnek a megszilárdítása, hogy semmit ne veszítsünk el, hosszabb távon nem lesznek hatékonyak, ha pedig hisszük, hogy keresztényként valami valóban fontosat kell átadnunk a világnak, ha hisszük, hogy Jézus gyógyír az emberiség minden betegségére, akkor folyamatosan új módokat kell keresnünk arra, hogy eljuthasson az emberekhez.

Megosztás

Hasonló publikációk

Dr. Csizmadia László

V. EuCET konferencia 2024. október 25.

Immáron 5. alkalommal rendezi meg a CÖF-CÖKA az Európai uniós Civil Együttműködési Tanács konferenciáját.

icon/check field/check-error field/check-ok logo/cof nav/dropdown social/face social/facebook social/instagram link social/linkedin social/mail social/phone icon/search social/skype social/twitter social/viber social/www social/youtube