EuCET, magyar-lengyel civil találkozó
EuCETKivonat: Tomasz Sakiewicz, a Gazeta Polska főszerkesztője és Csizmadia László, a CÖF–CÖKA elnöke Budapesten, megújítja a két ország civil szervezeteinek együttműködését.KÖZÉP-EURÓPÁT NEM CSAK KELETRŐL FENYEGETIK
STRATÉGIAI SZERZŐDÉST ÍRTAK ALÁ A LENGYEL ÉS A MAGYAR CIVILEK
Tomasz Sakiewicz A Gazeta Polska főszerkesztője és Csizmadia László, a CÖF-CÖKA elnöke
(Fotó: Havran Zoltán)
Egy háború esélye mindig akkor nő meg, amikor a nemzetek jogairól elfeledkeznek – jelentette ki Tomasz Sakiewicz, a Gazeta Polska főszerkesztője Budapesten, a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖF–CÖKA) és a Gazeta Polska szerződésének megújításán, szerdán. Csizmadia László, a CÖF–CÖKA elnöke leszögezte, a magyar és a lengyel nép példamutató történelmi barátságát nem törheti ketté semmilyen esemény.
Közös históriánk ezeréves múltra tekint vissza. A magyar és a lengyel nemzet együttműködése óriási. Ha az Európai Unió a kezdetektől fogva ehhez – a tiszteleten alapuló barátsághoz – hasonlóan épült volna fel, akkor ma egészen biztosan máshol tartanánk – nyilatkozta Tomasz Sakiewicz, a Gazeta Polska főszerkesztője Budapesten, a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖF–CÖKA) és a Gazeta Polska szerződésének megújításán.
Ismert, a CÖF–CÖKA 2012-ben stratégiai szerződést írt alá a Gazeta Polska 450 klubjával. Ezen szerződést most, a tízéves évfordulón újítják meg. Tomasz Sakiewicz a háborúról szólva kifejtette, globális változások vannak kialakulóban a világban, s ez Európát is érinti. Mint részletezte, Ukrajnát már közel annyian hagyták el, mint ahányan ma Magyarországon élnek. Lengyelországban tartanak attól, hogy a háború tovább terjedhet.
A történelemből tudjuk jól, Oroszország érdekeit erővel érvényesíti. Ha az érdekekről van szó, náluk nem számít a barátság – tette hozzá. Tomasz Sakiewicz úgy vélekedett, egy háború esélye mindig akkor nő meg, amikor a nemzetek jogairól elfeledkeznek.
Minket, közép-európai népeket emiatt jelenleg nem csak keletről fenyeget veszély. Nyugatról meg akarják mondani nekünk, hogy mi a demokrácia. Sőt, már Olaszországot és Svédországot is meg akarják büntetni, mert népük – demokratikus eszközökkel élve – másképp választott, mint ahogyan azt az európai elit elképzelte. Ezen a felfogáson változtatni kell. Ha a világ népei megértenék, és magáévá tennék országaink együttműködésének alapjait, ma egészen biztosan sehol a világon nem lenne háború, és nem kéne beszélnünk gazdasági válságról sem. Minden háború abból indul ki, hogy egy nemzet azt gondolja, jobb a másiknál – mondta a főszerkesztő, hozzátéve, hibásnak tartja az EU-t amiért nem tudta megakadályozni a háború kitörését.
Az orosz–ukrán háború nemcsak az EU kormányfőit hozta váratlan helyzetbe, de országait, népeit is. Az orosz agresszió elfogadhatatlan. A nemzetek és nemzetiségek jogainak semmibevétele a polgári szabadságjogok megnyirbálása mindkét fél részéről elítélendő – nyilatkozta Csizmadia László. A CÖF–CÖKA elnöke hozzátette, a magyar és a lengyel nép a béke pártján áll. Mint mondta, a magyar és a lengyel nép példamutató történelmi barátságát nem törheti ketté semmilyen esemény.
Az első és a második világháború népeinket megtanította arra, hogy a náci és bolsevik agresszorok mindenre képesek. Az orosz–ukrán háború következményeinek megfontolt értékelése után világossá vált, hogy a V4-ek összefogása megkerülhetetlen kapocs. Biztonságot nyújt a politikai és gazdasági globalizáció vészesen erősödő előretörésével szemben – mondta. Csizmadia László hozzátette, az elhangzottak tükrében elérkezettnek látják az időt arra, hogy kiegészítsék és megerősítsék a CÖF–CÖKA és a Gazeta Polska stratégiai együttműködését.
Eredeti megjelenés: Ternovácz Áron Magyar Nemzet 2020.10.20
Hasonló publikációk
V. EuCET konferencia 2024. október 25.
Immáron 5. alkalommal rendezi meg a CÖF-CÖKA az Európai uniós Civil Együttműködési Tanács konferenciáját.